Panická ataka


Paruréza - syndrom stydlivého močového měchýře

Specifickým podtypem sociální fobie je paruréza, známá také jako syndrom stydlivého močového měchýře. Porucha spočívá v problémech s močením na veřejnosti (nejčastěji na veřejném WC). Postihuje muže od nejútlejšího věku až do vysokého stáří. Mnoho z nich parurézou trpí celý život a značně jim ztěžuje běžné fungování mimo domov. 

Řešení parurézy metodou EFT je velmi efektivní. Pracuje se s eliminací veškerých emocí souvisejících s problémem se vymočit, pak i s tělesnými projevy parurézy. Výrazná úleva obvykle přichází po jednom či dvou konzultacích (sezení). Klient též v rámci terapie obdrží návod a naučí se, jak s projevy parurézy může sám pracovat. 


Podcast pro Životem s bylinou


 Rozhovor pro časopis Kvalitní život č. z roku 2018


Aviofobie - strach z létání

Zde nabízím k přečtení článek mé klientky, která trpěla panickým strachem z létání, neboli "aviofobií (aerofobií)". Absolvovala EFT konzultaci, jejíž celý záznam máte možnost vidět na videu č. 1. Video č. 2 pak ukazuje, jak se snaží zbavit své klienty strachu z létání některé letecké společnosti.

„Pokud chceme létat, musíme se vzdát toho, co nás stahuje dolů.“

Skupina lidí, kteří se létání panicky bojí není vůbec malá (dohledala jsem čísla od 2% až do 10% z celkové populace ). Velmi často jde o kombinaci hned několika strachů najednou. A to především:

  • strach ze stísněných prostorů (klaustrofobie)
  • strach z nemožnosti ovlivnit situaci
  • strach z výšky
  • strach z představy nad čím letíte (hluboké moře, poušť)
  • strach z nezvládnutí emocí strachu
  • strach z turbulencí

Racionalita zde jde bohužel stranou. Statisticky je 1.000 x vyšší šance, že zahynete při autonehodě nebo při jízdě v tramvaji… Dokonce i ve výtahu zahyne za rok více lidí než v letadle! Tyto faktické údaje jdou ovšem u fobií stranou a řídíme se pouze svými emocemi + vidíme se na místě toho 1 člověka z milionu co zahyne. Pocity, které strach před letem provázejí jsou především stres, úzkost, bolesti hlavy, problémy s tlakem, stažené hrdlohyperventilace.

Ačkoliv se Vám může zdát strach spíše směšný věřte, že to často opravdu není legrace (sytý hladovému nevěří). I já patřím k lidem, co mají z létání víc než strach. Až do nedávna mi to v podstatě nevadilo - létat přece nikam nemusím. Za poslední rok se ale situace změnila a já opravdu zatoužila po tom, aerofobii překonat. Když Vás totiž obírá o možnost trávit příjemné chvíle se svými nejbližšími, začne Vám to celkem dost vadit.

Video 1 - Řešení strachu z létání (aviofobie) pomocí metody EFT
Video 2 - Jak se snaží řešit strach z létání některé letecké společnosti

A tak jsem navštívila EFT praktika Davida Bulvu a začali jsme na problému pracovat. S metodou EFT jsem se seznámila nedávno na jednom z jeho kurzů EFT pro laiky. Musím přiznat, že jsem byla hodně zvědavá na celý průběh "ťukaní".  A zajímavé to skutečně bylo. Od povídání o létání jsme se postupně dostali ke klaustrofobii v kině, otevřely se i vzpomínky až 50 let staré a najednou jsem byla malá holka uvězněná ve výtahu. Znovu jsem si při vzpomínce prožila brněním rukou, bolest hlavy, úzkost kdy se nemůžu ani nadechnout a přišly i slzy. Těžko říct, jaký bude výsledek - přece jenom představa, že jdu do letadla a letím, je něco jiného, než realita. Zatím ale mohu říct , že po prvním sezení už si opravdu mnohem reálněji a bez emocí dokážu let představit. Dokonce jsem včera navrhla kamarádce že naplánujeme nějaký víkend na místo, kam se dopravíme letecky. Ale ještě ne - ještě se mi trošku chvějí ruce, když to píšu. Proto mám ještě domluveno jedno sezení a pak se těším, jak Vám sem dám fotku z letadla :-). Věra Fryaufová

Letěla nakonec paní Věra ???


Poruchy učení a chování (ADHD)

Dyslexie a dysgrafie patří mezi tzv. poruchy učení, které mohou postihnout průměrně, často i nadprůměrně, inteligentní dítě a v jisté formě přetrvávají zpravidla celý život. Člověk je pak tímto problémem více či méně společensky limitován. Odhaduje se, že je takto postiženo až 10% populace.

Porucha čtení (dyslexie) a psaní (dysgrafie) se začíná projevovat přibližně kolem osmého roku věku, kdy se takto postižené děti výrazně opožďují ve čtení a psaní vůči svým stejně starým spolužákům. Vznikají také doprovodné problémy, např. školní fóbie, při které má dítě strach jít do školy s častými tělesnými projevy (bolesti břicha apod). Při EFT terapii, jež poruchy učení řeší velmi efektivně a rychle, pak pracuji např. i se strachy "že se mi ostatní budou smát, že budu mít špatnou známku a tatínek se bude zlobit, že se se mnou nebude chtít nikdo kamarádit, že budu muset do zvláštní školy" a s mnohý dalšími souvisejícími aspekty, které vyjdou v rámci terapie najevo.

Obdobným způsobem lze eliminovat projevy různých poruch učení, jako je např. ADHD, včetně přidružených poruch. Výsledkem je výrazné zklidnění dítěte, a to zcela bez jakýchkoli přípravků. Zásadním způsobem do celého procesu zasahuje domácí práce s dítětem, vyučovaná na kurzech EFT, a neutralizace emoční vazby matky (popř. otce atd.) k problému dítěte.

Obvykle již při prvním sezení je patrný výrazný posun k lepšímu. Následné jedno až dvě sezení pak problém většinou zcela urovná. Terapie s dětmi nad osm let, ale i mladšími, trvá zpravidla do jedné hodiny. Pokud na tom dítě vyloženě netrvá, probíhá bez přítomnosti rodiče. S dospělým klientem lze pracovat i déle. Sezení pak trvá max. do hodiny a půl. Obdobně jako dyslexii a dysgrafii metoda EFT úspěšně řeší i další tzv. dys... problémy a také koktavost.


Sociální fobie

Sociální fobie (zkratka SF, též sociální strach či sociální úzkost, resp. sociálně-úzkostná porucha) je úzkostná porucha, která působí jak tělesné, tak emocionální problémy v různých sociálních situacích, jako je běžný styk s lidmi, telefonování, jedení či psaní na veřejnosti apod. Lidé se sociální fobií si uvědomují iracionalitu této úzkosti, avšak ta jim brání do těchto jinak běžných situací vstupovat a mnohdy se prohlubuje sníženým sebevědomím. To vede postupně ke společenské izolaci a stresu (zdroj: Wikipedie).

Opravdu trvalé řešení sociálního strachu, nabízí Techniky emoční svobody. Při práci je kladen důraz na to, aby klient nezažíval jakoukoli emoční či psychickou nepohodu. Při neutralizaci fyzických projevů sociálního stresu (např. bušení srdce, stažený krk, tlak na hrudníku apod.) se využívá minulých negativních zážitků klienta, představ nepříjemných situací, včetně jejich simulací. Probíhá i nácvik sociálních situací, včetně přípravy na konkrétní budoucí interakce s lidmi a prostředím. Vše probíhá v představách a vzpomínkách klienta při osobních konzultacích, případně formou On-line při zachování maximální komfortní zóny. V přímých, ale i nepřímých interakcích s lidmi sociální fobik sám sebe vnímá jako střed pozornosti a prožívá obavy a strachy, že bude okolím (lidmi) jakkoli negativně posuzován. Tyto obavy a strachy jsou zpravidla spojeny s tělesnými projevy, jako např. bušení srdce, zvýšená potivost, sucho v ústech, třes, červenání se, nedůvodné nucení na toaletu, vady řeči apod. Obranou reakcí fobika je pak se podobným situacím cíleně vyhýbat, což sociální fobii ještě zvyšuje.

Děkuji Markétě, že se podělila o své zkušenosti...

Zažili jste trauma?

Většina z nás, bohužel, zřejmě odpoví, že ANO. Co si vlastně pod slovem "trauma" máme představit? Jedná se o prožitou událost, která na nás silně zapůsobila a zanechala v našem vědomí či podvědomí negativní emoční stopu. Ať už je spojena s fyzickou bolestí (úraz, nehoda apod.) či se jedná o trauma psychické (úmrtí bližního, rozchod, psych. týrání atd.), došlo při ní, z hlediska energetické psychologie, k poruše našeho energetického systému, projevující se obvykle sníženou životní vitalitou, neustálému vracení se k zážitku v bolestných vzpomínkách, lítostivostí, pocity křivdy, často i nespavostí nebo různými závislostmi (postižený chce tyto pocity odstínit třeba alkoholem). Mohl též vzniknout tzv. posttraumatický stresový syndrom (PTSD), který se projevuje depresemi a úzkostmi i tělesně. 

Kdykoli si na prožité trauma vzpomeneme, porucha se projeví smutkem, lítostí, špatnou náladou, případně i fyzickou bolestí (často na hrudi). Každá tato vzpomínka je pak jednou z mnoha kapek, která plní pomyslný pohár, který jednou přeteče a může se projevit i těžkou či chronickou nemocí. Chce-li takto postižený člověk opět fungovat jako dříve, je to velmi dobře možné! Metoda EFT, nebo-li Techniky emoční svobody, je k tomu velmi efektivním nástroje pomoci k překonání psych. problémů s traumatem spoijených. Na rozdíl od jiných terapeutických postupů, ať klasických (většinou doživotní antidepresiva) či alternativních, je EFT velmi rychlé (již po prvním sezení zpravidla přichází výrazná úleva), časově nenáročné (obvykle stačí ke zpracování traumatu samotného jedno až tři hodinová sezení) a hlavně šetrné ke klientovi. I s velmi těžkými traumaty dokáže pracovat tak, že člověk nemusí prožívat při terapii znovu emoční bolest, používá se tzv. technika bez slz, která i velmi bolestivá traumata umí překonat tak, aby konzultace jakkoli nebyla emočně vypjatou situací. EFT je také efektivní při překonávání tzv. programů zapomenuté bolesti, které se projevují po fyzických traumatech bolestí tehdy postiženého místa, trvající i mnoho let po úraze. 


Fyzická bolest

Fyzická bolest, ať už akutní či chronická, je velmi dobře řešitelná. Často se stává, že akutní bolest se v rámci terapie zcela ztratí nebo se výrazně sníží i během několika málo minut. Během terapeutického sezení se vyhledávají a zpracovávají i možné emoční příčiny bolesti, neboť právě emoce a psychická nerovnováha může být příčinou svalového napětí, které pak způsobuje útlak nervů, nepřirozenou polohu kloubů a následné vadné držení těla. Jistě znáte úsloví typu "hodně jsem si toho na sebe naložil" ,"mám toho plnou hlavu". 

Bolesti získávají trvalý až chronický charakter, a i přes různá cvičení či rehabilitace přetrvávají. Jakmile se psychická příčina bolesti nalezne a zpracuje, zneutralizuje se související emoční náboj, vše se pak pozitivně projeví i fyzicky, bolest zmizí nebo výrazně ustoupí. Došlo-li ke zpracování všech jejích aspektů a souvislostí, pak se již zpravidla nevrací.Velmi dobře se zpracovávají i bolesti způsobené traumaty (úrazyautonehody apod.). Odbourává se tzv. "program zapomenuté bolesti", který si dlouhodobě neseme právě z traumatických zážitků. Program nám pak na nevědomé úrovni nevysvětlitelnou bolestí bez zjevných příčin takové trauma mnoho let "připomíná". Ukazuje se, že metoda EFT dokáže zásadně zkrátit dobu rehabilitace po operacích či úrazech.


Nadváha

Metoda EFT velmi efektivně pracuje i s nadváhou. Za tím, že si nedokážeme udržet stálou ideální hmotnost, ve valné většině případů stojí stres, negativní emoce a různé obavy či strachy. Obecně se říká, že se tyto aspekty podílí na hmotnosti běžného moderního člověka naší doby až 10ti procenty jeho celkové váhy. Je-li psychika permanentně ve stresu, tj. ve stavu připravenosti na boj nebo útěk, vysílá pak tělu příkazy, podle kterých se většina energie získané potravou ukládá, aby z ní tělo mohlo efektivně čerpat právě při tomto "boji" nebo "útěku". Tělo je potom neustále v pohotovosti a dál ukládá energii v podobě tukových zásob. Boj či útok však nepřichází a my přibíráme. A pokud se již rozhodneme s tím něco dělat, pravděpodobně dietou či zvýšeným pohybem, zpravidla si připravujeme jen další stres. Obecně platí, že pokud se o něco vehementně snažíme a netěší nás to, tak to prostě nefunguje. Dochází k tzv. jo-jo efektu, nebo se váha zarazí v určitém místě a nedaří se hubnout dál. A právě techniky emoční svobody nám pomohou tyto nepříjemnosti nejen zvládat, ale dokáží z hubnutí udělat zábavu, na kterou se můžeme těšit. A vzhledem k tomu, že metoda EFT umí pracovat se stresy a emocemi obecně, dokáže při práci s minulostí efektivně vydláždit cestu k úspěšnému, klidnému a pohodovému hubnutí bez stresu.

Pracuje např. s (ne)vírou, že klient zhubne, s jeho předchozími zkušenostmi s hubnutím, s jeho motivací, se vztahem ke svému tělu a podobně. Pracuje i s přítomností, při které zbavuje klienta tzv. cravingu (v překladu "bažení") po dobrotách, na kterých klient tzv. ujíždí (čokoláda, brambůrky, pivo atd.), pomáhá klientovi identifikovat pocity, které jej vedou k přejídání, pracuje i se vztahem k jídlu obecně. Všímá si a efektivně pracuje i s pocity nedostatku jako takového, neboť právě ten je s nadváhou emočně úzce propojen. Při práci s budoucností pak např. řeší události, které mohou nastat, až bude klient mít svou ideální váhu, a které by mohly bránit jejímu udržení


Neurolingvistické programování

Neurolingvistické programování, neboli NLP, je jednou z technik, s jejímiž základy při EFT konzultacích pracuji. Tato technika sama o sobě dokáže pomocí slov (a správně položených otázek terapeuta) změnit stereotypy myšlení. Znalost NLP mi pomáhá s klientem navázat adekvátní pracovní vztah a udržet jej, správně vnímat to, co klient při terapii sděluje a umožňuje mi také efektivně klienta pomocí rozhovoru vést k tomu, aby byl schopen vnímat uspořádání svých myšlenek a pochopil souvislosti svého chování v návaznosti na to, co říká, co si myslí a dělá. NLP používám přímo při konzultačním procesu, není od něj jakkoli odděleno. Prakticky řečeno, při "ťukání" spolu s klientem hovořím a pokládám mu s tématem terapie související otázky tak, aby byl terapeutický proces co nejúspěšnější, a právě při tom využívám NLP.

Metoda NLP vznikla na počátku 70. let minulého století výzkumem terapeutické práce a postupů tří nejúspěšnějších psychoterapeutů své doby, k nimž mimo jiné patřil i známý Milton H. Erickson. Bylo totiž zjištěno, že všichni tito tři psychoterapeuté, aniž by způsob své práci navzájem znali nebo jej studovali, postupovali ve své praxi při řešení daných případů velmi podobně. Požívali pro každou specifickou situaci stejné modely komunikace s klientem a chování k němu. Technika jejich práce byla poté dvěma americkými vědci, profesorem lingvistiky Johnem Grinderem a matematikem a terapeutem Richardem Bandlerem zpracována ve velmi efektivní a účinnou terapeutickou techniku NLP.


ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti